fbpx

Chci vědět víc

Kočky Apolinářky

Popis lokality: 

V oploceném porodnicko-gynekologickém areálu Apolinář se v současnosti vyskytuje kolonie asi 52 volně žijících koček.
Zdejší populace je složená jak z rodáků, tak ze zvířat, která se na lokalitu přitoulala a zůstala tu.
Donedávna se paní sestřičky staraly o kočičky v rámci svých možností ze svých rodinných rozpočtů. Jsou to opravdové „kočičí mámy“.
Bohužel na kastrace pro tolik kočiček jim nezbývaly finanční prostředky, a tak jsme nabídli pomoc s kastracemi i zázemím pro kočičky. Většina zdejších koček je velice plachá a ukazuje se pouze v době krmení. 

Odchyty a kastrace stále probíhají. 

O LOKALITU PEČUJEME OD: 04/2022 

Naše činnost:  

Naším cílem je snížení počtu zdejší populace opuštěných koček a to humánní cestou prostřednictvím kastrací.

Kočičkám také zajistíme základní veterinární ošetření a v případě onemocnění některé z koček se budeme spolupodílet na úhradě veterinární péče.

Ve spolupráci se zaměstnanci nemocnice vybudování vyhrazených krmných míst a příprava zázemí (přístřešky a boudičky na zimu) pro kočičky v areálu. Vše se souhlasem ředitele Všeobecné fakultní nemocnice. Zázemí budou umístěna tak, aby nebyla moc na očích a kočky nikoho nerušily.

Převážnou část krmení zatím zajišťují sestřičky z vlastních zdrojů a my se  jim snažíme vypomáhat.

U volně žijících koček se využívá metody chyť, vykastruj a vrať zpět.
To znamená, že vykastrované kočky se po kastraci a zotavení, vracejí zpět do lokality odchytu na dožití. Kolonie koček se tak postupně zmenšuje, protože se nerodí koťata, která by musela umírat nehezkou smrtí. Nedochází k žádným bojům a značkování kocourů. Kromě toho kastrace omezuje toulání koček a zlepšuje jejich tělesnou kondici.  

Dále se zároveň provádí monitoring kolonie – sleduje se zdravotní stav koček a jejich počet. V případě, že se objeví nové zvíře, zajistí se jeho odchyt a kastrace. Kastrované kočky jsou veterinářem viditelně označeny a to zástřihem, tzv. cvikem zpravidla levého ušního boltce. Toto označení napomáhá snadnému rozpoznání případné nové kočky v kolonii. 

Kastrace opuštěných koček včetně monitoringu je tedy nejúčinnější a nejhumánnější možností pro dlouhodobou kontrolu a redukci kočičích kolonií.  

Jak vypadá zázemí pro kočičky?

Jedná se o kryté přístřešky, které zajistí, aby krmení zůstalo v suchu a čistotě.
Polystyrenové boudičky, vyplněné senem a opatřené ochranným nátěrem. Slouží jako místo, kde se může kočka schovat a zahřát. V jedné boudičce můžou pohodlně přespat až dvě kočičky.

Ukázka zástřihu ouška

Ukázka přístřešku pro krmení

Ukázka polystyrénové boudičky

Počet koček v této lokalitě

Počet monitorovaných stanovišť

Počet kastrovaných koček

Počet potřebných kastrací

Aktualizace: červen 2023

Fotky od koček Apolinářek